האוסף הפרסי

ממלכת פרס היא ישות תרבותית עתיקת יומין, ששורשיה נטועים בעת העתיקה, בגלגולה המודרני היא מוכרת בשם איראן. במהלך הדורות, לסירוגין, שלטה הממלכה על אזורים נרחבים: ממסופוטמיה במערב ועד אפגניסטן והודו במזרח, מהמפרץ הפרסי ועד הים הכספי. לאורך כל התקופות ידעה להכיל את תרבותם של העמים הנכבשים על ידה ואף לספוג אותה לתוכם.

באוסף הפרסי שבידנו נמצאים פריטים שונים ומגוונים. החל מהעת העתיקה כ-4000 לפסה"נ ועד התקופה האיסלמית המאוחרת המאה ה-14 לספירה.

כלי חרס וקרמיקה- כבר מהתקופות הקדומות אנו מוצאים כלי חרס יומיומיים ופשוטים, ולצידם כלים מעוטרים בסגנונות שונים. בתחילה עיטורים קוויים בדגמים גיאומטריים, ומאוחר יותר ציורים עשירים של בעלי חיים וצמחים, וגם בצורות "אשקוקי" (צורת משבצות השחמט), ובהמשך נוספו גם חלקים פלסטיים של חיות על גבי זרבוביות וידיות (זואומורפים).  סוגי החרס משתנים מתקופה לתקופה ומאזור לאזור, חרס בהיר בצבע בז', חרס צהבהב, חרס ורדרד, חרס אדום, חרס אפור וחרס שחור, חלקם עברו מירוק, (במיוחד הכלים מחרס שחור שניסו לתת לו מראה של מתכת). לעיתים נצבעו פני השטח כולו בצבע כהה יותר (לרוב אדום יין) שאותו עיטרו לאחר מכן בדגמים בצבע שחור. כלים מחרס בהיר עוטרו לרוב בציורים בצבעים כהים: אדום- יין כהה, או חום כהה, ואף שחור. בנוסף על הציור הרבו גם לחרוט על הכלי דגמים גיאומטריים, ואף לחרוץ בו חריצים (צרים או רחבים, עמוקים או שטוחים). כלים אלה נשרפו לרוב בטמפרטורות נמוכות (700 – 800 מעלות). בנוסף לכלים לשימוש ביתי יומיומי, יוצרו גם כלי פולחן וקטורת (כלי נסך לרוב) וכלים לקבורת המת. כלי החרס מ"אמלש" (כפר קטן מדרום לים הכספי) 900 – 700 לפנה"ס, הם בעלי עושר צורני מיוחד, ומעידים על כישרונם ודמיונם של הקדרים.

בנוסף לאלו נמצאים באוסף המוזאון כלי קרמיקה ופסלונים מהתקופות האיסלמיות המוקדמות והמאוחרות בפרס, המעוטרות הן בכתב אמנותי, והן בתיאורים שונים (בני-אדם וחיות, לוחמים, גיבורים מיתולוגיים ודגמים צמחיים עשירים בנוסף לציור הגיאומטרי) בצבעים מגוונים ביותר. הזיגוג הרבגוני והבוהק שהומצא ופותח על ידי קרמיקאים מוסלמים שהיה עשיר במוטיבים כערבסק, מדליונים ודגמים אחרים, הועבר למדינות במזרח אסיה.

חפצי הברונזה (בעיקר מלוריסטן המאה ה-9 -8 לפנה"ס) הכוללים, בין היתר, מתגים לרתימת סוסים, (המצביעים על תרבות השבטים שפלשו מצפון עם מרכבות וסוסים באותה העת). חרבות וחניתות מסוגננות בגדלים שונים, פסלוני הקדשה זעירות (חיות למיניהן), נסים עם ראשי חיות (לרוב איילים ואריות), צמידים ועגילים, צלחות מנחושת וצלחות עם שיבוץ וציפוי כסף וזהב.

פריט מיוחד באוסף הוא קטע מתבליט אבן מאחד הארמונות באתר פרספוליס, (כ - 500 לפנה"ס). התבליט העשוי מאבן קשה, ומלוטש עד כדי שניתן להשוותו לשיש מלוטש, הוא ככל הנראה חלק מתהלוכת משרתי המלך הנושאים מנחות שקיבל.