מוזיאון וילפריד הינו מוסד אמנותי, תרבותי וחינוכי הממוקם במרכזו של קיבוץ הזורע, המקיים קשרי גומלין עם סביבתו הקרובה, והרחוקה יותר. המוזיאון מציע למבקריו תצוגה של אמנות עתיקה ועכשווית מן המזרח הרחוק והקרוב ואמנות ישראלית בזיקה לתרבויות אלה תוך מתן דגש על ערכים של רב תרבותיות, נדיבות וסובלנות לאור אישיותו של וילפריד ישראל.


70 שנה למוזיאון וילפריד ישראל / מאמר מאת ד"ר רוני כוכבי נהב

תכנית קיבוץ הזורע נערכה בשנות ה- 30 ע"י אדריכל ריכרד קאופמן, אשר תכנן גם את נהלל וישובים רבים נוספים. 'מבנה תרבות' מופיע במקומו כבר בתכנית זו כחלק מהמרכז האזרחי של הישוב, וזאת –עוד זמן רב טרם הגיית והקמת המוזיאון.

מוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח, השוכן בקבוץ הזורע, נוסד ב1951, והינו אחד המוזיאונים הוותיקים בארץ. המוזיאון התבסס תחילה על אוספיו של וילפריד ישראל. בתקופה של עליית הנאציזם, קשר וילפריד קשרים חזקים עם חברי תנועת ה"ורקלוייטה" אשר ייסדו בהמשך את קיבוץ הזורע.

המרכז למורשת המצילים היהודים מוקם בימים אלה ביוזמת מוזיאון וילפריד ישראל והוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה מוזאון וילפריד ישראל. הוועדה פועלת משנת 2000, ובשיתוף עם המרכז העולמי של ארגון בני ברית בירושלים העניקה את "אות המציל היהודי" לכ-350 נשים וגברים עד כה.