ארכיון תערוכות

שדה של נייר / כרמל אילן

שיר מלר-ימגוצ'י

עבודותיה המפתיעות של כרמל אילן אינן נופלות להגדרות המקובלות של ציור או פיסול, אלא נעות במרחב שביניהם.
אילן יוצרת נופים מרצדים המורכבים משורות צפופות של ניר שהיא מקפלת ומצרפת יחד בעבודה סבלנית וממושמעת. הקווים המתמשכים לאורכה של היצירה בגוונים המשתנים של פיסות הנייר יוצרים תחושה של תנועה מתמדת בה מתמוססים הגבולות בין דימוי לרקע, בין הממשי לצללית, הצבעוניות מתחזקת ודוהה ומדגישה את התחושה שהכל בר-חלוף. הדימויים כמו צומחים בתוך שדה של ניר מקופל מתוך ספרים וז'ורנאלים אשר הקריאה שלהם מזמינה התבוננות. ניירות שהיו פעם עץ חוזרים להיות דימוי של יער ומשמרים את תחושת הצמיחה האינסופית שנצרבה בזיכרון החומרי שלהם.
הדימויים המופיעים בעבודותיה נעים בין דימויים מוכרים של יער, ציפור, דמות וכו' לבין דימויים אבסטרקטיים, אך גם הדמוי המוכר הופך תחת ידיה של אילן לבעל משמעות רחבה יותר ומקבל מימד של קצב ותחושה של מעבר בזמן.
כרמל אילן ילידת ירושלים, בוגרת שנקר ותואר שני בבית הספר לאמנות פרסונס בניו יורק. עבדה כמעצבת אופנה וכמעצבת רהיטים, ומאז שסיימה את הלימודים בבית ספר בסיס לפיסול, היא עוסקת בפיסול וכיום בנייר בלבד.
אילן השתתפה בתערוכות רבות בארץ ובשנים האחרונות הציגה תערוכות יחיד במוסקבה ובטוקיו. התערוכה במוזאון וילפריד היא תערוכת היחיד המוזאלית הראשונה של אילן בארץ.

לצפייה בריאיון באולפן YNET

forest