כללי

הדרך שעברה ה'דרך': מהדאו הסיני לזן היפני
קורס עם גליה דור

בחמישה מפגשים נתחקה אחר אחד מהפרקים המרתקים ביותר בהיסטוריה האינטלקטואלית של מזרח אסיה: נתחיל בפילוסופיה הדאואיסטית ו'בספר הדרך' – אחת מהפילוסופיות המשפיעות ביותר על סין. נמשיך לפילוסוף הסיני ג'ואנג דזה, שלימד, באמצעות משלים הומוריסטיים ושלל דמויות אקצנטריות את הדרך לאי-הבחנה בתודעה האנושית. נעבור לבודהיזם הסיני מזרם המהייאנה שהגיע מהודו, ונלמד מה נולד מהחיבור בין אימא דאו ואבא בודהא – פילוסופיה חדשה, מאתגרת ומטלטלת תודעה – הזן בודהיזם.

הקורס פילוסופי אך הדגש הוא על יכולת יישומו בחיי היומיום.

המפגשים יתקיימו בימי שישי, בין השעות 10:00 – 11:30

פירוט המפגשים :

6.12.19

מהו סיפורו של לאודזה, מחברו האגדי של 'ספר הדרך'?  דרך ניתוח הסיפור האגדי נגלים מוטיבים רעיוניים הרלוונטיים לכל אדם, בכל מקום ובכל זמן.

3.1.19

קריאה בפרקים נבחרים ב 'ספר הדרך' – מהי ה"הדרך" ומה אומרת לנו הפילוסופיה הדאואיסטית? כיצד היא ניתנת להגשמה בחיי היום יום?

31.1.20

נעים להכיר!  ג'ואנג דזה הינו אחד מההוגים המקוריים ביותר של הפילוסופיה הדאואיסטית. דרך שלל סיפוריו ההומוריסטיים מתבהרת דמותו של אדם שאינו מפחד מדבר- גם לא מהמוות.

21.2.20

בודהיזם מהייאני – נולד בהודו, התפצל והגיע גם לסין. ריקות, חמלה וחוכמה הם שלושת רעיונות היסוד של הזרם הפילוסופי הצפוני של הבודהיזם ההודי. מה זה בעצם אומר?

13.3.20

מפילוסופיית הצ'אן בסין ועד זן בודהיזם ביפן: מה היו חידות הקואן שהיוו חלק מהאימון המנטלי של כל נזיר צ'אן מתלמד בסין, ואיך נדד הצ'אן ליפן והפך לזן? מי היה הנזיר דוגן ומה הוא למד מטבח על אוניה בדרכה לסין?

 

עלות השתתפות בקורס: 450 ש"ח.

פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים.

לפרטים נוספים ולהרשמה: 04-9899566

 

על המרצה: גליה דור, סינולוגית ויפנולוגית, מסיימת בימים אלה דוקטורט באוניברסיטת תל אביב בחוג למזרח אסיה, שבו היא גם מרצה. מלמדת גם מחוץ לאוניברסיטה, ומרצה בקורסים מרחיבי דעת ברחבי הארץ. מדריכה מסעות וסמינרים למטיילים במזרח אסיה. מומחית לקולינריה אסייתית בכלל, ויפנית בפרט. כתבה שלושה ספרי עיון.