ארכיון תערוכות

אמנות קוריאנית עכשווית

אוצרת שיר מלר ימגוצ'י

אמנות קוריאנית עכשווית
ChunK wang-Young

במהלך המאה העשרים עברה קוריאה טלטלות רבות אשר עיצבו את דמותה. ב-1945 השתחררה קוריאה מחמישים שנות שליטה יפנית אך מיד לאחר מכן נקלעה למלחמה קשה שבסופה חולקה לשתי מדינות: צפון קוריאה הקומוניסטית ודרום קוריאה הדמוקרטית. לאחר המלחמה התעורר צורך בהגדרה עצמית מחודשת כדי להתקדם ולהפוך למדינה מודרנית המשמרת את המסורת התרבותית הייחודית שלה.

שתי תנועות אמנותיות מרכזיות שצמחו בדרום קוריאה לאחר המלחמה ביטאו מגמה כפולה זו. תנועת המונוכרום (1960-80) המשיכה את רוח ציורי הדיו המסורתיים, אך הושפעה מהמופשט האקספרסיוניסטי ומשדות הצבע האמריקאיים. לעומתה, תנועת המינג ג'ונג (Mingjung), שקמה בשנות השמונים, ניסתה להחיות את האמנות והתרבות העממיות ולבקר דרכן את ערכי הקפיטליזם המערבי.

בתערוכה זו מוצגות בעיקר יצירות של אמנים עכשוויים מובילים מקוריאה אשר מבטאות את אהבתם המסורתית ליופיו של המונוכרום. מאפיינים אותן רגישות רבה לדקויות וחיפוש אחר חומרים ודרכי ביטוי חדשים לצד עמלנות שקדנית מרשימה במיומנותה. איכויות אלה ממצבות את האמנות הקוריאנית במקום מרכזי בשדה האמנות הבינלאומית.

חלק מהיצירות עוסק בתעתוע הטמון ביצירתה של אשליה חזותית מושלמת: כתם הדיו של Jong Sik Choi מצויר למרבה הפלא בעיפרון, בסבלנות אין קץ. Seung Mo Park יוצר דיוקנאות נוגים של נשים קוריאניות משכבות דקות של רשת המונחת בקפידה, אשר נראים מרחוק כמו תצלומים.

בקבוצה אחרת, עבודות העשויות מפרטים זעירים המצטרפים זה לזה וחוברים יחד לתבליטים בעלי מרקמים יוצאי דופן: נופים ירחיים בעבודותיו של Chun Kwang-Young נוצרים מלקט אינסופי של פיסות עטופות בנייר מודפס בקוריאנית, כמו נושאות איתן את סוד תרבותה העתיקה של קוריאה. פסליו המופשטים של Jaehyo Lee עשויים ממקבץ של מסמרי פלדה שננעצו בקורת עץ שאותה הוא מבעיר. המסמרים המכופפים לקווים גליים יוצרים תנועה מתפתלת על פני השטח המלבני. נופי היער של Kwon Daehun עשויים מפיסות בולטות של מתכת. כאשר היצירה מוארת מזוויות אחרות מתגלים בהדרגה מראות שונים. מבט מקרוב יאפשר לעקוב אחר החומריות והתנועה הפנימית של החלקיקים, ומבט רחב יותר יגלה שהם מאורגנים לצורה ומבנה ברורים.

עבודות נוספות מציעות לצופה לראות את המסתורין שבמוכר: התרחשות בלתי צפויה מפיחה רוח חיים בתוך ארון בגדים בתצלומיו של Sang Taek Oh .Myung Su Ham מצייר כד מואר מבפנים כמו בתוך חלום – קווקווים עדינים נוחתים עליו ברכות מהחלל שסביבו. מיצב הווידאו הפנורמי של Siyon Jin – מקדש אונג'ו – מתחיל בנוף הרים שליו ותמים המצויר בעיפרון ומתפתח למופע מרהיב של גצי אור המתערבלים יחד ויוצרים את דמותו של בודהא.

היצירות מכילות בתוכן צופן כפול. מאחורי השקט המאופק שהן מציעות גועשים זרמים תת קרקעיים. בתוך הסדר נרמזת האפשרות להתפרקות והבניה מחדש.

היצירות בתערוכה באדיבות:
גלריה ארטשסטיישן – Artstation Gallery
ארטלינק-International Young Art

Sang Taek-Oh
Sang Taek-Oh

 Lee Jaehy
Lee Jaehy

Ham Myung Su