ארכיון תערוכות

קולות האדמה

אוצרות: שיר מלר ימגוצ'י וענת טורבוביץ

פיסול קרמי בהקשבה לאדמה
פיסול קרמי בהקשבה לאדמה

תערוכה זו מציגה עבודות של אמנים היוצרים בחומר ומתייחסים לאדמה מתוך הקשבה למצבה בעידן הנוכחי. האיכויות והיופי שטמונים בחומר נגלים לעיני האמנים שבוחרים ליצור בו כיום כמו בעבר. אך האדמה שממנה מגיע החומר עברה תהפוכות רבות ששינו את פניה. בעשורים האחרונים גוברת המודעות לנזק הסביבתי וגם האמנות מתפקדת כסייסמוגרף הקולט את מצוקות העיתים ומתריע על סכנות מתקרבות.

ה'קולות' הנשמעים בתערוכה מגוונים ומפנים את תשומת הלב לנושאים רבים הנמצאים על סדר היום הסביבתי. חלק מהאמנים מתייחסים בעבודתם לכוחות ולתהליכים הפועלים בו זמנית על האדמה ועל האדם. אחרים מעלים תופעות אקולוגיות המאפיינות את התקופה שלנו כמו גשם חומצי, הטמנת פסולת באדמה, ייבוש ים המלח והכחדת שוניות האלמוגים. אחרים מפנים את המבט אל הבנייה המכסה כל חלקה טובה וכבישים מהירים הנוגסים בשטחים הפתוחים ובבעלי החיים שבהם. נושא נוסף שבא ליד ביטוי ביצירותיהם של מספר אמנים הוא הקשר בין פני השטח ומה שמתחתיו, מחזורי חייה של האדמה לידה ומוות, פריון ויובש.עבודות אחרות מתבוננות על הכדור שלנו מרחוק במבט עתידני.

חלק מהיצירות מדגישות את החומריות והצבעוניות של האדמה ואחרות מתייחסות לתוכן הרעיוני. התערוכה כוללת גם מדיומים כמו אמנות וידאו ומיצב, שהיו זרים לתחום הקרמיקה עד לא מכבר. האמנים המשתתפים בתערוכה מייצגים כמה דורות של אמני קרמיקה בישראל. הותיקה שבהם, גדולה עוגן שהיתה ראש המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל בתחילת דרכו, דיויד מוריס, אמני דור הביניים כמו רנה קמחי, ורדה יתום ויעל עצמוני ואמנים צעירים כמו יואב אדמוני, נעה אלמגור ומוריה רוזנבלום.

האמנים המשתתפים: אבנר זינגר,אהובה ליבנה, אטי ספינדל, איילת זר- שינבוים, איריס קדישמן, אסתר בק, גדולה עוגן, דיויד מוריס, ורדה יתום,זהבה אדלסבורג, ז'יל ז'ורה, יואב אדמוני, יעל עצמוני, יעל רול, ליה בורס , מוריה רוזנבלום,מיכל איתיאל, נועה אלמגור, נורית דרייזין,נילי אורון,נעמי אשחר, רותי ברקאי, ריקי מנור, רנה קמחי, רחל כדמור, שלמה סרי, שמאי גיבש, שרי מנולה שטמפלר, תגית כלימור. אמן אורח- יז'י מיכלוביץ', צילום

  • אבנר זינגר