ארכיון תערוכות

ברכה גיא באטיק מבחר עבודות

ברכה גיא באטיק

בתערוכה זו מוצג מבחר מתוך מאות רבות של עבודות אשר ברכה גיא יצרה במשך עשרות שנים של עבודה שופעת ופורייה. המאפיין העיקרי בעבודותיה של ברכה גיא הוא חקר וניסוי בלתי פוסק של טכנולוגיות

עתיקות יומין המאפשרות גיוון וצביעה של יריעות טקסטיליות ואחרות ? הבאטיק על נגזרותיו.

ברכה גיא באטיק

בתערוכה זו מוצג מבחר מתוך מאות רבות של עבודות אשר ברכה גיא יצרה במשך עשרות שנים של עבודה שופעת ופורייה. המאפיין העיקרי בעבודותיה של ברכה גיא הוא חקר וניסוי בלתי פוסק של טכנולוגיות עתיקות יומין המאפשרות גיוון וצביעה של יריעות טקסטיליות ואחרות – הבאטיק על נגזרותיו.

במלאכת הבאטיק היריעה מתגוונת תוך כדי תהליך צובר המבוסס על חסימה ופתיחה מנווטות ומווסתות היטב, כל זאת תוך שמירה על סדר, ארגון ומשמעת מחד, ומת אפשרות לתצורות, דקויות, והתהוויות אין סופיות להצטרף למסכת הנבנית מאידך.

ברכה גיא חוקרת ביצירתה את הבאטיק כשפה וכטקסט עתיקי יומין – עתירי תפוצה תרבותית -ומביאה אותם לכדי התחדשות ורעננות.
עבודות הבאטיק של האמנית בודקות את גבולותיהם של הטכנולוגיה והחומרי המסורתיים ומפיחות בהם רוח מעוררת הנושבת מעבר לגבולות המסורתי אל החדשני והניסיוני.

ברכה גיא עובדת במגוון רב של חומרים החל מהמסורתיים כגון: משי וכותנה, ועבור אל העורות והסריגים. הפורמטים גם הם נעים בין מיניאטורות אינטימיות, עבור ליריעות רחבות וכלה בבדים רצים המשכים כאל הנצח. המוטיבים גם הם אינם יודעים לאות מצד אחד צורות גיאומטריות מנוסחות היטב במתכונת סימטרית ומצד שני התארגנויות אורגניות אשר חוגגות את עוצמת המקריות והתוהו לכלל סימפוניה מרתקת.

אך מעל ומעבר לכל המאפיינים אשר נמנו עד כה עיקר הכוח ביצירתה של ברכה גיא וא בצבעוניות, בעוצמת הגוונים הנמסכים אל היריעות ובונים מראות בעלי מרקם חזיוני אשר המנעד שלהם רחב ומגוון; מהעצוב והמלנכולי ועד למשכר והמסחרר.

ביצירתה של ברכה גיא פועלים שני כוחות אשר נראים לכאורה מנוגדים, אך בפועל הם הפרדוכס המקיים את הדבר. כוח אחד הוא; השכלתנות , התכנון, ההיגיון, הסדר, הרצף והמשמעת.

הכוח השני הוא צירוף של יצרים, רגשות וחושניות. חיבור זה של שני כוחות אלו מפגיש אותנו עם עולמה העשיר והקסום החי וחוגג את החיים על מורכבותם ועוצמתם.

בדרכה הייחודית אשר אינה מופרדת מקורות הזמן מאפשרת ברכה גיא לערכים שבטיים מסורתיים להצטרף למסכת התרבות המתחדשת, העכשווית.